פילינג כימי

ד"ר זאב צילקר
ד"ר זאב צילקר

רופא מומחה מנתח אף אוזן גרון, ניתוחי ראש וצוואר, רופא מומחה ברפואה אסתטית עם ניסיון מעל עשור בתחום טיפולי האסתטיקה. לד"ר צילקר ניסיון רב שנים במגוון מרכזים הרפואיים ובתי חולים בילינסון ואיכילוב.

פילינג כימי הוא טיפול ייחודי לעור הפנים אשר מתבסס על קילוף שכבת עור הפנים הראשונית וסילוק תאי עור פגועים, באמצעות שימוש בחומצות שונות, לצורך חידוש העור. פילינג כימי יסייע בטיפול במרקם עור הפנים, קמטוטים קלים, כתמי פיגמנטציה, צלקות אקנה וליקויים אסתטיים נוספים. קילוף העור יתבצע באופן טבעי בזכות מריחה של חומרים הכוללים חומצה טריכלורואצטית- חומצה בריכוז גבוה של חומרים פעילים, אשר יוצרת כוויה כימית מבוקרת על הפנים ומביאה לקילוף העור בהדרגה.

מתי כדאי לבצע טיפולי פילינג

בשונה מטיפולי הזרקות אשר בעיקרם נותנים מענה לקמטים ולליקויים נקודתיים על גבי עור הפנים, טיפול פילינג כימי מספק מענה כולל ורחב לעור הפנים, להצערת העור וטיפול בסימני הזדקנות, חידוש שכבת העור והשבת הברק והלחות, יצירת מראה עור אחיד וחלק. טיפולי פילינג מתאימים לנשים ולגברים, מתבצעים לרוב לאחר העשור השני בחיים- במטרה הן לשמר את מראה העור והן לשפר את איכות ומרקם העור.

הטיפול מתאים למטופלים ומטופלות בעלי גוון עור בהיר, למי שסבל מאקנה שהותירה צלקות ופגמים במראה העור,  בעלי קמטוטים קלים, בעלי עור פנים יבש אשר נוטה לאבד מן הגמישות והלחות הטבעית ומטופלים אשר סובלים מכתמי פיגמנטציה.

מהו טיפול פילינג TCA?

טיפולי פילינג מיושמים במספר שיטות ובאמצעות מגוון חומרים, הקובעים את סוג הקילוף, עומק הקילוף ויעילות הטיפול. פילינג TCA הוא פילינג משיטת הפילינג הכימי, אשר מבוצע באמצעות חומצה טריכלורואצטית- חומצה פעילה ועוצמתית אשר מביאה לקילוף מספר שכבות עור, להסרה של תאי העור המתים, להתחדשות העור ועידוד ייצור הקולגן- אשר אחראי על גמישות ומוצקות העור.

פילינג TCA הוא טיפול פילינג רפואי, אשר מבוצע על ידי רופאים מומחים בתחום האסתטיקה הרפואית, ואינו מיועד לשימוש קוסמטי ו/או ביתי.
עוצמת החומצה מחייבת תהליך יישום מבוקר ביד מקצועית ומנוסה, התאמה של כמות החומר וזמן השהייה שלו על גבי עור הפנים, בחינת השפעת החומר בזמן אמת ויצירת הכוויה המבוקרת בדיוק במינון הנדרש לצורך קילוף מיטבי ואופטימלי של העור וחידושו.

סוגי פילינג כימי

פילינג כימי נחלק לשלוש קבוצות, אשר קובעות בעיקרן את עומק הקילוף והיקף שכבת העוף המוסרת באמצעות ההליך:

  • פילינג קל– פילינג המביא לקילוף והסרה של שכבת העור הראשונה והשטחית בלבד. מתבצע באמצעות תכשירים לשימוש ביתי או על ידי קוסמטיקאיות מוסמכות, בהתאמה לעור הפנים ולליקויים ופגמים קלים בלבד, מיועד לחדש את מראה העור ולשמר עור פנים צעיר ובריא, כטיפול אנטי אייג'ינג מניעתי.
  • פילינג בינוני– פילינג בינוני הוא פילינג עמוק יותר, החודר את שכבת העור הראשונית ונוגע בשכבת האפידרמיס, מסיר תאי עור מתים, פותח ומנקה את נקבוביות העור, מסלק קמטוטי עור ומטשטש צלקות וכתמי פיגמנטציה, בתהליך קוסמטי מבוקר.
  • פילינג עמוק- פילינג כימי עמוק, דוגמת פילינג TCA הוא פילינג המביא לכוויה מבוקרת אך עוצמתית ואחראי על הסרה של מספר שכבות עור. ההחלמה ממנו ממושכת יותר, והוא בבחינת הליך רפואי לכל דבר ועניין.

כיצד מתבצע טיפול פילינג כימי

קביעת סוג הטיפול הנדרש יקבע באבחון מוקדם ועל פי מצב העור של המטופל/ת. הטיפול יתבצע במרפאה ובתנאי סטריליות מוחלטת. הטיפול יתבצע על גבי עור פנים בריא, ללא פצעי הרפס, דלקות או כל אירוע רפואי אחר. טיפול פילינג כימי יתבצע על גבי עור נקי למשעי, שיעבור חיטוי מלא במקום הטיפול.
במהלך הטיפול ימרח הרופא המטפל את החומר בצורה אחידה על גבי עור הפנים. סוג החומר והמינון יקבע על ידי הרופא בהתאם לסוג העור ולרמת עומק הקילוף הנדרשת.

לאחר המריחה תיתכן תחושת עקצוץ, חמימות ואף כאב קל על גבי העור. יתכן ויהיה צורך במריחה חוזרת ובמספר שכבות של חומר במטרה להגיע לתוצאה הרצויה. לאחר המתנה בת כחצי שעה עם החומר על עור הפנים, הרופא יסיר וינקה את שאריות החומר הנותר תוך ניקוי הפנים. לאחר הטיפול ימרח הרופא על גבי הפנים קרם מקרר ומרגיע. תהליך הקילוף יחל וימשיך לאורך מספר ימים ועד כשבועיים ממעד הטיפול. יש להניח לעור להתקלף ולהסיר את שכבות העור המתות באופן טבעי, ללא גירוד וקילוף ידני.

כיצד יש לנהוג לאחר הטיפול?

בימים שלאחר הטיפול יש למרוח חומר הרגעה וחומרי הזנה לעור פנים על פי המלצת הרופא. יש לשטוף את הפנים באמצעות חומצת מלח ייחודית לפנים לצורך חיטוי ושמירה על סטריליות- למניעת זיהומים. טיפולי פילינג כימי מחייבים הימנעות מוחלטת מחשיפה לשמש. תקופת ההימנעות תלויה בסוג הפילינג ובעומק הקילוף, ועשויה להימשך כשנה. במהלך תקופה זו יש להקפיד על מריחת קרם הגנה מפני השמש בעל מקדם הגנה גבוה במיוחד (מעל 50) המותאם לעור הפנים. יש לחבוש כובע וליצור הצללה שתמנע חשיפה ישירה לשמש ככל הניתן, גם כאשר מדובר בפרקי זמן קצרים.

שאלות תשובות:

טיפול פילינג כימי עמוק הוא הליך שרצוי לבצע מדי שנה או יותר (לא פחות מכך), בהתאם למצב העור. במרבית המקרים היתרונות של הטיפול ומראה העור הצעיר יותר ישתמרו למספר שנים. הטיפול הופך את עור הפנים לרגיש במיוחד לשמש ודורש הימנעות מחשיפה לא מבוקרת לקרינת השמש. מומלץ לבצע טיפולי פילינג כימי בכלל ופילינג TCA בפרט בתחילת עונת החורף, במטרה לצמצם את החשיפה לשמש והסיכונים ככל הניתן.

פילינג כימי הוא פילינג רפואי. כאשר הוא מתבצע בידיים מיומנות של רופא מוסמך הסיכונים ותופעות הלוואי הם נמוכים ביותר.
תופעות לוואי אפשריות לטיפול הן: אדמומיות ורגישות בעור, עד להתחדשות העור. נפיחות ושטפי דם קלים אשר עשויים להופיע לאחר הטיפול למשך מספר ימים.הסיכון העיקרי הקיים בטיפולי פילינג כימי עמוק הוא סיכון כוויות, כתוצאה משימוש לא נכון ולא מבוקר בחומרים הכימיים. במטרה להימנע סיכון זה, מומלץ לבצע טיפולי פילינג כימי במרפאה ובאמצעות רופא מוסמך ומנוסה בלבד.

ד"ר זאב צילקר, מומחה מוביל ומנוסה בתחום האסתטיקה הרפואית, מספק מגוון רחב של טיפולים אסתטיים מתקדמים, במרפאה מקצועית המספקת חוויה טיפולית נינוחה ונעימה, בטיחות וליווי רופא לכל הליך וטיפול, ושימוש בטכנולוגיות מתקדמות ובחומרי איכות- להצערת העור ולטיפול בנזקי הגיל והזמן.