טיפול בהתקרחות

ד"ר זאב צילקר
ד"ר זאב צילקר

רופא מומחה מנתח אף אוזן גרון, ניתוחי ראש וצוואר, רופא מומחה ברפואה אסתטית עם ניסיון מעל עשור בתחום טיפולי האסתטיקה. לד"ר צילקר ניסיון רב שנים במגוון מרכזים הרפואיים ובתי חולים בילינסון ואיכילוב.

התקרחות היא תופעה נפוצה המאפיינת נשים וגברים, ונגרמת כתוצאה ממגוון סיבות, החל מגנטיקה וכלה בגיל ובתופעות הורמונליות. גברים נוטים יותר לסבול מנסיגת שיער מדורגת מקו המצח ועד להתקרחות מלאה, ואילו נשים נוטות לסבול מדילול שיער, נשירה ואובדן נפח. כך או כך, התקרחות ואובדן שיער היא בין הגורמים המשפיעים על הנראות החיצונית וכתוצאה מכך גם על הביטחון העצמי. חדשנות טכנולוגית ופיתוח שיטות טיפול מתקדמות מאפשרות טיפולי שיקום שיער ומענה באמצעות מגוון טיפולים, בהתאמה למאפייני ההתקרחות ולמצב המטופלים.

מהי התקרחות

התקרחות היא תופעה של נשירת שיער, הנגרמת ממגוון סיבות, ומותירה חלקי קרקפת עירומים משיער, באופן מפוזר או אחיד. קיימים מספר סוגי התקרחות:

התקרחות גברית: דפוס נשירת שיער אצל גברים מתאפיין בנשירת שיער שתחילתה באזור הרקות, ויוצרת קו שיער נסוג בין הרקות לרוחב המצח, עד לחלק העליון של הראש ובהדרגה עד לכדי הקרחה מלאה. התקרחות גברית היא בעיקרה גנטית, ומתפרצת לאורך השנים בשל פעילות הורמונלית הגורמת לפגיעה באיכות זקיקי השיער האחראים לצמיחה.

התקרחות נשית: נשירת שיער אצל נשים מתאפיינת בדילול של השיער באופן מפוזר באזורים שונים, ירידת נפח וצפיפות של השיער, ומראה שיער דליל. התקרחות נשית עשויה לנבוע משינויים הורמונליים הפוגעים בזקיקי השיער וגורמים לנשירה, בשל חוסר איזון בפעילות בלוטת התריס, כתוצאה ממתח נפשי ומצבי לחץ.

התקרחות בשל אלופציה:  התקרחות אלופציה היא התקרחות הנובעת מהתפרצות של מחלת אלופציה ארטה, הגורמת להופעתם של עיגולי הקרחה על גבי הקרקפת. המחלה גורמת להקרחה דומה באזורים אחרים בגוף, אולם בשל צפיפות וכמות שיער הראש וחשיבותו לנראות הכללית, מדובר בתופעה הבולטת חיצונית בעיקר בכל הנוגע לאובדן שיער הראש. מחלת האלופציה היא מחלה אוטואימונית הגורמת למערכת החיסון לתקוף את זקיקי השיער ולהחליש אותם.

חשוב לציין, שבנוסף לאלו, התקרחות יכולה להיגרם גם מגורמים נוספים דוגמת: פציעה, צלקות, דלקות, שימוש בתרופות מסוימות דוגמת כימותרפיה, תת תזונה. טיפול יעיל בהתקרחות נשען לפני הכל על אבחון והבנה מעניקה של גורמי ההתקרחות.

כיצד ניתן לאבחן את סוג/גורמי ההתקרחות

אבחון סיבת ההתקרחות והתאמת הטיפול מצריכים ייעוץ רפואי מקיף, אשר תחילתו בבדיקה מקומית ותשאול רפואי, שנועדו למקד את האבחון בהתאם למאפייני גיל ומין המטופל/ת, זיהוי מאפיינים פיזיים: נסיגת קו שיער, קרחות מפוזרות, דלילות שיער, שלב תחילת ההתקרחות וקצב ההתקדמות שלה.
בהתאם לאלה ועל פי צורך ייתכן צורך בביצוע בדיקות רפואיות לאיתור בעיות בתפקוד בלוטת התריס, הפרשה הורמונלית מוגברת של הורמונים בעלי השפעה, מחסור בוויטמינים וברזל, איתור מחלה אוטואימונית ואחרות.

חשוב במיוחד לוודא כי בטרם ההמלצה על טיפול, ביצע הרופא אבחון מקיף ומדויק לסיבת ההתקרחות ולגורמים לה.

אפשרויות וסוגי טיפול בהתקרחות

בין פתרונות הטיפול המוצעים לתופעת ההתקרחות:

טיפול תרופתי– טיפול המיועד לתופעת נשירת שיער אצל גברים שעיקרה הוא בשל עודף בהורמון DHT. באמצעות תרופות מסוג פינסטריד (פרופסיה), מינוקסידיל (רוגיין), אשר נועדו להביא להפחתת ייצור ההורמון הגורם לפגיעה בזקיקי השיער.
תוספי תזונה– טיפול בנשירת שיער הנגרמת כתוצאה ממחסור בברזל ובוויטמינים, באמצעות תוספי תזונה מתאימים.

טיפולים קוסמטיים- טיפולים קוסמטיים לטיפול בהתקרחות עוסקים בשיפור המראה, באמצעות שיטות החדרת פיגמנט בגוון השיער ליצירת מראה של שיער טבעי באזורי ההתקרחות, בשיטת השערה או באמצעות קעקוע, וכן שימוש בפאות כחלופה לשיער הטבעי.

השתלת שיער– הליך השתלת שיער באמצעות פעולה כירורגית בה מתבצעת העברה של מאזורים בעלי צפיפות שיער גבוהה לאזורי ההידללות של השיער. הטיפול מתאים להתקרחות אזורית בלבד, ועשוי לגרום למראה של דלילות שיער באזורים אחרים.

טיפול במזותרפיה– טיפול באמצעות מחטים זעירות להמרצה של זרימת הדם, בשילוב החדרת וויטמינים ומינרליים להזנת עור הקרקפת והשיער. הטיפול נועד להעשיר את איכות השיער, להבריא את זקיקי השיער, ולחידוש של צמיחת שיער בריא.

טיפול בטסיות דם– טיפול בפלזמה עשירה בטסיות דם הכולל נטילת דם מן המטופל, סנתוז והפקת פלזמה- טסיות דם מועשרות, והזרקתם לקרקפת במטרה להאיץ את צמיחת השיער באזורי ההתקרחות על ידי הגברת אספקת הדם לזקיקי השיער.

השתלת שיער באמצעות תאי גזעהשתלת שיער באמצעות תאי גזע מתבצעת באמצעות נטילת תאי גזע בריאים באיכות גבוהה מאזורים המתאפיינים בריבוי תאי גזע איכותיים, סנתוז וניקוי שלהם והחדרתם לזקיקי השיער, לחידוש ועידוד הצמיחה הטבעית של השיער.

במרפאות ד"ר צילקר נעשה שימוש בטכנולוגיות החדשניות ביותר, לרבות לטיפולים מורכבים בניהם השתלת שיער באמצעות תאי גזע, טיפול בפלזמה וטיפולים נוספים. ד"ר זאב צילקר, רופא מומחה לרפואה אסתטית מתקדמת, מספק מגוון טיפולים לתופעת ההתקרחות, בדגש על טיפולים יעילים ומוכחים בלבד.
כל הטיפולים מתבצעים בהתאמה אישית ובהתבסס על אבחון רפואי מקיף ומוקפד, בתיאום ותוך מתן מענה מלא לצרכי המטופלים.
מגוון הטיפולים המתבצעים במרפאה מביאים לשיקום הצמיחה ולשיפור מראה השיער בצורה אופטימלית וארוכת טווח.