טיפול נשירת שיער גברים

נשירת שיער היא תופעה נפוצה אצל גברים, וניתן לטפל בה במגוון דרכים,
כיום קיימות מגוון טכנולוגיות חדשניות המעניקות מענה להתקרחות בקרב גברים. 

ד"ר זאב צילקר
ד"ר זאב צילקר

רופא מומחה מנתח אף אוזן גרון, ניתוחי ראש וצוואר, רופא מומחה ברפואה אסתטית עם ניסיון מעל עשור בתחום טיפולי האסתטיקה. לד"ר צילקר ניסיון רב שנים במגוון מרכזים הרפואיים ובתי חולים בילינסון ואיכילוב.

התקרחות בקרב גברים היא תופעה נפוצה, אשר לרוב מתחילה בעשור הרביעי לחיים, ומאיצה במהירות, החל מנסיגת שיער קלה באזור המצח והמפרצים, וכלה בהתקרחות מלאה הפוגעת במראה החיצוני כולו, וכתוצאה מכך גם בביטחון העצמי ובשגרת החיים. ענף האסתטיקה הרפואית מציע לא מעט פתרונות לטיפול בהתקרחות, חלקם בבחינת הבטחות שיווקיות נטולות כיסוי, וחלקם מבוססים על הליכים רפואיים בעלי יעילות מוכחת. בבחינת סוגי הטיפולים להתקרחות אצל גברים, חשוב במיוחד להכיר את מאפייני הטיפולים ויעילותם, וחשוב לא פחות להתאים את הטיפול והמענה למאפייני ההתקרחות והגורמים לה

מהן הסיבות השכיחות לנשירת שיער אצל גברים?

נשירת שיער אצל גברים היא תופעה טבעית, המתרחשת לאורך החיים, ולרוב אינה מהווה כל בעיה, וזאת בזכות זקיקי שיער בריאים, ופעילות של התחדשות וצמיחת שיער טבעי בקצב המפצה על האובדן. התקרחות גברית מתחילה ונמשכת בשלבים בהם קצב הצמיחה מאט ואף עוצר לחלוטין, בעוד שהנשירה הטבעית נמשכת ולעתים גם מתגברת. הליכים אלו עשויים לנבוע ממגוון סיבות:

גנטיקה– המטען הגנטי וצפייה בקצב נסיגת השיער של הגברים המבוגרים במשפחה, יעידו כמעט בוודאות על עתיד שיער הראש של הצעירים שופעי השיער. רכיבים גנטיים המשפיעים על קצב נסיגת השיער וההתקרחות הגברית הם רכיבים הורמונליים הנוטים להתפרץ בשלבים שונים בחיים ולהביא לנסיגה, דילול שיער ולהתקרחות גברית מלאה או חלקית.

שינויים הורמונליים– הורמון הטסטוסטרון הגברי חווה שינויים לאורך השנים, ומביא לשחרור רכיבים ביולוגיים בניהם אנזים מסוג DHT, הורמון פעיל מקבוצת ההורמונים האנדרוגיניים, הגורם לפגיעה באיכות ובתפקוד של זקיק השערה, האחראי על צמיחת השיער. מדובר שפגיעה הדרגתית אשר מביאה להאטה של הצמיחה תחילה, לדילול צפיפות השיער, ועד להפסקת צמיחת השיער לחלוטין. מעבר לשינויים ההורמונליים הטבעיים המתרחשים בגוף לאורך השנים, תיתכן פגיעה בקצב ובאיכות הצמיחה ונשירה מוגברת עקב שינויים הורמונליים אחרים, דוגמת נטילת תרופות בעלי רכיבים הורמונליים ו/או התפרצות מחלות הורמונליות.

אורח חיים ותזונה– צמיחת השיער ואיכות זקיקי השיער נובעת גם מאורח חיים וסביבה, שמירה על היגיינה אישית של השיער והקרקפת, חשיפה מרובה לשמש, התייבשות ואובדן לחות, חשיפה לכימיקליים מזיקים, מחסור בוויטמינים ובמינרליים. לעתים שינויים פשוטים באורח החיים ובתזונה, יסייעו לטיפול בתחילתה של נשירה, לשיפור קצב הצמיחה ולמניעת התקרחות מוקדמת.

נשירת שיער אצל גברים: תופעה קבועה או זמנית?

אובדן שיער והתקרחות גברית לרוב מעידים על תחילתו של הליך קבוע, שאף צפוי להתגבר ולהחמיר, וזאת כאשר ההתקרחות נובעת מגורמים גנטיים ומשינויים הורמונליים טבעיים שחווה הגוף.
במקרים בהם נשירת השיער היא תוצר של מצב בריאותי, טיפול רפואי או חוסרים תזונתיים, הנשירה לרוב תהיה זמנית, ועם ההחלמה/סיום הטיפול והשבת החוסרים, זקיקי השיער צפויים להשתקם ולהתחזק, לעצור את הנשירה ולהאיץ מחדש את קצב צמיחת השיער.

חשוב לציין כי בזכות פתרונות מתקדמים שמביא ענף הרפואה האסתטי, ניתן כיום לספק מענה רפואי יעיל וטיפולים מתקדמים לנשירת שיער ולהתקרחות גברית, גם כאשר אלה נובעים משינויים הורמונליים טבעיים, גנטיקה מאכזבת ופגיעה מהותית בזקיקי השיער בקרקפת.

איך לטפל בהתקרחות גברית? סוגי טיפולים אפשריים לנשירת שיער גברית

הכלי החשוב ביותר בהתאמת טיפול להתקרחות גברית הוא אבחון מקצועי רפואי של סיבת ההתקרחות והגורמים לה. בהתאם לגורמי הנשירה והפגיעה בצמיחת השיער הטבעית, ניתן יהיה לבחור טיפול מתאים ויעיל, ואף לשלב בין טיפולים לנשירת שיער להשגת התוצאה האופטימלית. בין סוגי הטיפול המוצעים:

טיפול מקומי/טיפול מונע לנשירת שיער בקרב גברים

טיפול מקומי הוא הטיפול הראשוני והשכיח בהתקרחות גברית, ומיושם באמצעות מריחה של חומרי הזנה ישירות על אזורי ההתקרחות. התכשירים לטיפול מקומי מבוססים על חומר מסוג מינוקסידיל בריכוז 5% או 2%, המותאם לקרקפת הגברית, מגביר את זרימת הדם באזור הקרקפת, ונחשב ליעיל בשלבי התקרחות מוקדמים, כטיפול מניעתי.

טיפול תרופתי לנשירת שיער אצל גברים

טיפול תרופתי בהתקרחות גברית נועד להזין את הגוף ברכיבים אשר אחראים לצמיחת שיער ולאיכות זקיקי השיער. הטיפול התרופתי נחלק לשני סוגים:

  • תרופות ללא מרשם- תרופות ללא מרשם לטיפול בהתקרחות מבוססות על מינרלים טבעיים, ויטמינים וחומרים מועשרים באנזימי חלבון ותוספי תזונה.
  • תרופות מרשם- טיפול תרופתי בהתקרחות באמצעות מרשם ניתן בתצורת כדורים לבליעה מסוג פינסטריד, פרופסיה. תרופות אלו מבוססות על חומר פעיל מסוג פינסטריד, האחראי לעיכוב התפרצות ההורמון 5-אלפא רדוקטאז. הגורם להתקרחות הורמונלית.

טיפול נשירת שיער בקרב גברים באמצעות PRP 

טיפול נשירת שיער- PRP הוא טיפול מתקדם המבוסס על נטילת דם מן המטופל, מיצוי והפקת פלזמה עשירה בטסיות דם איכותיות ומרוכזות מדמו של המטופל, והזרקה של טסיות אלה לאזור הטיפול- אל עור הקרקפת וזקיקי השיער הפגועים, לצורך חיזוק ושיקום שלהם. הזרקה של הטסיות אל זקיקי השיער החלשים מביאה להליך של החלמה טבעית ומתמשכת, חיזוק זקיקי השיער והצמחת שיער טבעי ובריא מחדש.

הטיפול מספק שינוי ושיפור מידי שניתן לראות כבר עם תחילת התהליך, אולם על מנת להשיג תוצאות מיטביות לאורך זמן נדרשת התמדה וטיפול המשכי באמצעות בסדרת טיפולים ארוכת טווח ומותאמת אישית.

טיפול נשירת שיער בתאי גזע (RIGENERA)

השתלת שיער בתאי גזע היא שיטת טיפול המבוססת על נטילה של רקמות ותאי גזע בריאים מגוף המטופל, סינתוז ומיצוי של החומרים הפעילים בהם, והחדרתם לעור הקרקפת. עור הקרקפת אשר סובל מתאי גזע חלשים ופגועים, החלשת זקיקי השיער והתקרחות, זוכה לשיקום ולהתחדשות של תאי הגזע הפגועים, ולהנעה של מחזור צמיחת שיער מחודש, בקצב מיטבי ותוך הצמחת שיער טבעי ובריא.

הטיפול מותאם למגוון סוגי מטופלים וסיבות התקרחות, מבוצע בהליך טיפולי יחיד, תוך התערבות כירורגית מינימלית, ללא הרדמה וללא צורך בהליך שיקומי ארוך.

ניתוח השתלת שיער

ניתוח השתלת שיער מתבצע על ידי החדרה של תאי עור שנלקחו מאזורים אחרים בגוף, ומכילים זקיקי שיער, לעור הקרקפת של המטופל באזורי ההתקרחות. מטרת הניוח היא להביא לצמיחה מחודשת באמצעות שיקום תאי העור המתים והחלפתם בתאי עור בריאים. יעילותה של שיטה זו מוגבלת, בעיקר מאחר ותאי העור המושתלים נלקחים מאזורים בגוף בהם הצמיחה דלילה מטבעה.

עד כמה תרופות טבעיות ושינויים באורח החיים יעילים בניהול נשירת שיער?

שימוש בתוספי תזונה, טיפול מקומי וטיפולים טבעיים הוא טיפול מוגבל, המתאים למאפייני התקרחות מאוד ספציפיים, דוגמת: נשירה בשל מחלה ו/או טיפול תרופתי קצר טווח, נשירה הנובעת מלחץ נפשי, מאפיינים התנהגותיים ותזונה לקויה באופן קיצוני.

מיתוסים נפוצים על נשירת שיער גברים

התקרחות גברית, בדומה לתופעות רבות נוספות, הולידה לאורך השנים מגוון מיתוסים הנוגעים לסיבות ההתקרחות ולטיפולים אפשריים. מהם המיתוסים הנפוצים על נשירת שיער אצל גברים, ומה מאלו נכון ולו בחלקו?

המיתוס: חבישת כובע או קסדה גורמת לנשירת שיער
הטענה: הכובע/קסדה חונקים את השיער ומונעים מעבר חמצן אליו, מה שמביא לנשירתו.
האמת: לא נכון. זקיקי השיער אינם מודעים לנוכחותו של הכובע, השיער אינו איבר נושם ואינו זקוק לחמצן, אלא ניזון מזרימת דם ותאי עור בריאים.

המיתוס: לנשירת שיער מצביעה גם על פגיעה בתפקוד המיני
הטענה: השינויים ההורמונליים שגורמים להתקרחות גברית פוגעים גם באון הגברי ובתפקוד המיני.
האמת: לא נכון. ההורמון הגברי האחראי על פגיעה בזקיקי השיער אינו פוגע בתפקוד המיני. יחד עם זאת, טיפול תרופתי בהתקרחות גברית עשוי לגרום לירידה בחשק המיני ולפגיעה בתפקוד המיני כתופעת לוואי.

המיתוס: חפיפה מרובה של השיער/שימוש בתכשירי שיער גורמים לנשירה.
הטענה: השמפו מכיל כימיקליים החודרים לעור הקרקפת ופוגעים בזקיקי השיער.
האמת: לא נכון. הרכיבים הקיימים בשמפו ובתכשירי שיער אינם חודרים לעור הקרקפת ואינם פוגעים בצמיחת השיער או גורמים לנשירה.