טיפול נשירת נשים

נשירת שיער היא תופעה שלא פוסחת על נשים, ויכולה להשפיע על כל אחת לאורך חייה.
התופעה עשויה לפגוע בביטחון העצמי ובאיכות החיים, ולכן חשוב לדעת שישנם פתרונות טיפול לנשירות שיער בנשים שיכולים לסייע.

 

ד"ר זאב צילקר
ד"ר זאב צילקר

רופא מומחה מנתח אף אוזן גרון, ניתוחי ראש וצוואר, רופא מומחה ברפואה אסתטית עם ניסיון מעל עשור בתחום טיפולי האסתטיקה. לד"ר צילקר ניסיון רב שנים במגוון מרכזים הרפואיים ובתי חולים בילינסון ואיכילוב.

מראה השיער מהווה גורם בעל חשיבות רבה עבור נשים בכל גיל, וטיפוח השיער מהווה חלק בלתי נפרד משגרת הטיפוח של נשים רבות, המגדירות את המראה שלהן ומתאימות את התסרוקת ואופן העיצוב לשגרת היום ולאירועים שונים. נשירת שיער ואובדן נפח של השיער הטבעי, מטבע הדברים משפיע באופן מהותי על נשים הסובלות מן התופעות הללו, הגורמות למראה שיער דליל, ולהשפעה על הנראות הכללית, עד לכדי פגיעה של ממש בביטחון העצמי.

מהי תופעת נשירת שיער אצל נשים?

נשירת שיער היא תופעה טבעית המתרחשת לאורך החיים ולאורך כל מחזורי השיער, אולם היא הופכת לבעיה ואף מובילה לתופעת התקרחות נשית, כאשר היקף אובדן השיער עומד על 100-125 שערות הנושרות מדי יום.

ככלל, שיער נושר בהיקף נמוך יותר לא יביא להידללות השיער או להתקרחות, מאחר וקצב צמיחתו של שיער בריא משלים את השיער שהולך לאיבוד בהליך הנשירה הטבעית. כאשר קצב הנשירה מתגבר, לעתים לצד היחלשות זקיקי השיער והאטת קצב הצמיחה, התוצאה תהיה התקרחות נשית, אובדן נפח ודלילות שיער ומראה שיער דהוי ונטול חיוניות.

הרפואה האסתטית המתקדמת אינה נחה על שמריה, ומציגה מגוון פתרונות טיפול נשירת שיער נשים, בהתאם למאפייני הנשירה והסיבות לה.

סיבות ותסמינים לנשירת שיער בקרב נשים

בין הסיבות המובילות להתקרחות ודלילות שיער אצל נשים:

תזונה לקויה וחוסרים תזונתיים– תזונה לקויה ומחסור בוויטמינים, הרזיה קיצונית בזמן קצר, עשויים לגזול מן הגוף את הוויטמינים, המינרליים, הברזל, החלבונים ורכיבים נוספים החשובים לו, ולהביאו למצב דחק. מחסור קיצוני ומתמשך יוביל להגברה בקצב נשירת השיער והאטה בקצב הצמיחה, ולדלילות שיער הראש.

היריון ולידה– בתקופת ההיריון חווה הגוף שינויים הורמונליים, ומנתב את המשאבים שלו, בניהם ריכוז של ויטמינים ומינרליים, לטובת התפתחות העובר. הליכים אלו עשויים לגרום למחסור ברכיבים המזינים את זקיק השערה ואחראים על תפקודו, מה שיוביל לנשירת שיער בתקופת ההיריון ואף לאחריה.

טיפול תרופתי– לטיפול תרופתי אגרסיבי ישנה השפעה על גורמים מזיקים לגוף, אולם גם על גורמים חיוביים דוגמת חיידקים ידידותיים, מערכת חיסונית, צפיפות העצם ומבנה הרקמות וקצב התחדשות העור. טיפול כימותרפי או טיפול תרופתי אגרסיבי אחר, עשוי לפגוע בזקיקי עור הקרקפת ובצמיחה הטבעית ולהביא להגברת הנשירה.

מצבי דחק ולחץ– נשירת שיער מסוג טלוגן אפלוביום מתרחשת בשל תגובה של הגוף למצבי דחק, כמנגנון הגנה טבעי. בין מצבי הדחק הרפואיים המוכרים: תאונת דרכים, חבלה וטראומה, ניתוח רפואי, מחלה כרונית. גם מצבי דחק רגשיים ולחץ מוגבר וקיצוני עשויים להביא לנשירת שיער מוגברת אצל נשים, להתקרחות מקומית/אזורית או אף התקרחות מלאה.

מחלת אלופציה אראטה– מחלת האלופציה אראטה היא מחלה אוטואימונית שכיחה, הגורמת להתקרחות נשית. המחלה גורמת לרוב לאובדן שיער מקומי באזורים מסוימים על פני הקרקפת, בתצורת עיגול, ויוצרת מעין קרחות מפוזרות על פני הראש.
במצבי קיצון המחלה תוביל להתקרחות מלאה ולאובדן שיער באזורים נוספים בגוף ובפנים.

מחזורי צמיחת השיער אצל נשים

על מנת להבין את מאפייני ההתקרחות וסיבותיה ולהתאים טיפול בהתקרחות נשית, חשוב להבין את מחזורי צמיחת השיער:
השיער צומח בשלושה מחזורי חיים:

  1. Anagen- שלב הצמיחה הראשונית- מתרחש למשך 6-8 שנים, וכולל צמיחה בריאה בקצב מהיר יחסית. בשלב זה קצב הצמיחה וצפיפות השיער מושפעים מגנטיקה ונתונים סביבתיים.
  2. Catagen-שלב סיום הצמיחה- הצמיחה נעצרת, וזקיק השערה שאחראי על הצמיחה ותומך בשערה מתנתק ממנה ומונע ממנה את אספקת הדם האחראית על המשך הצמיחה. השערה שנותרת מחוברת לעור עוברת תהליך של דחיקה וניתוק מן השורש והאחיזה בו.
  3. TELOGEN שלב המנוחה- השערה מסיימת את מחזור החיים ונושרת, בשל דחיקתה על ידי שערה חדשה הצומחת במקומה, הליך הנמשך כארבעה חודשים.

 

איך לטפל בהתקרחות נשית? טיפולים אפשריים בנשירת שיער נשית

טיפול בהתקרחות אצל נשים מצריך אבחון של מצב השיער, היקף הנשירה והסיבות הגורמות לה, וניתן באמצעות מספר סוגי טיפול, החל מטיפול ביתי ושינויים באורחות החיים וכלה בטיפולים מתקדמים באמצעות טכנולוגיות חדשניות המבוצעים על ידי רופאים מקצועיים.

בין סוגי הטיפולים לנשירת שיער בנשים:

הקדמת תרופה למכה- טיפול מונע לנשירת שיער בנשים

טיפול מניעתי הוא טיפול המיועד ליישום בשלבי ההתקרחות הראשוניים, ולעתים אף קודם לכן עם גילוי סימני נשירה מוגברת. טיפול מונע עשוי להתבסס על שינויים תזונתיים, נטילת תוספים תזונתיים, וטיפול בתכשירים ביתיים למריחה על עור הקרקפת והשיער, המבוססים על חומר פעיל אשר מגביר את זרימת הדם בעור הקרקפת, לשיפור איכות וקצב הצמיחה הטבעית.

תרופות ללא מרשם לטיפול בנשירת שיער

טיפול בתרופות לנשירת שיער אשר אינן דורשות מרשם רופא, ומכילות תוספים בהתאם לחוסר הקיים בגוף, מינרלים, ויטמינים, ותוספי תזונה. טיפול נפוץ וזמין, מתאים לסוגים ספציפיים של התקרחות נשית ובעל יעילות מוגבלת.

תרופות מרשם לטיפול בנשירת שיער

טיפול תרופתי בהתקרחות בקרב נשים מתבצע לאחר אבחון רפואי, וניתן באמצעות מרשם רופא, ובהתאאמה לסוג ולסיבת ההתקרחות. הטיפול יכלול ישלב בין מענה למצב הבריאותי שמוביל להתקרחות, לחומרים פעילים האחראים על הפעילות ההורמונלית שמביאה לצמיחת שיער מטיבה ולמניעת נשירה.

טיפול בנשירה בשיטת PRP

טיפול בנשירת שיער אצל נשים בשיטת PRP הוא טיפול המתבצע בשלבים:

  • נטילת דם מן המטופלת
  • הליך סנתוז של הדם לצורך הפקת פלזמה עשירה בטסיות דם בריכוז גבוה ובאיכות גבוהה
  • הזרקת טסיות הדם המרוכזות למספר נקודות בקרקפת, בהתאם למאפייני ההתקרחות ולמיקומם.
  • הטיפול מסייע לשיקום של זקיקי שיער חלשים ופגועים, ומחזק אותם באמצעות זרימת דם מוגברת, מה שמביא לצמיחה מחודשת, טבעית ובריאה.

טיפול בנשירת שיער באמצעות השתלת תאי גזע

השתלת תאי גזע (באמצעות ריגנרה) מיועדת לטפל בשורש הבעיה ולספק מענה ופתרון יעיל, ארוך טווח, ותוך התערבות כירורגית מועטה ככל הניתן. ההשתלה מבוצעת על ידי נטילה של רקמות ותאי גזע בריאים מגוף המטופל, מאזורים הנחשבים עשירים בתאי גזע דומת העורף. תאי הגזע שנאספו יעברו תהליך של סנתוז ומיצוי של החומרים הפעילים בהם, והחדרתם מחדש אל עור הקרקפת, להחלפת תאי הגזע החלשים שאינם מסוגלים לייצר צמיחה טבעית ובריאה של שיער.

השתלת שיער באמצעות ניתוח

ניתוח השתלת שיער הוא הליך כירורגי, אשר מתבצע תוך החדרת תאי עור שנלקחו מאזורים בגוף המכילים זקיקי שיער, לעור הקרקפת של המטופלת, סביב מוקדי הנשירה וההתקרחות. הניתוח מיועד לגרום לצמיחה מחודשת של שיער באמצעות שיקום תאי העור המתים והחלפתם בתאי עור בריאים. החיסרון הבולט בשיטה זו הוא השימוש בתאי העור אשר נלקחים מאזורים בגוף בהם הצמיחה דלילה מטבעה, מה שמביא לשיפור מועט בלבד.

טיפול בנשירה לנשים, שאלות נפוצות:

איך אדע אם יש לי נשירת שיער?

הופעת כמויות שיער גדולות במסרק או במברשת, שאריות שיער מרובות בחדר האמבטיה לאחר הרחצה, שיער שנותר ביד לאחר העברתו בשיער, כל אלו מעידים על קצב נשירת שיער מוגבר שמומלץ להקדים ולברר את הסיבה לו.

האם שיער שנושר אצל נשים יצמח בחזרה

מחזור הצמיחה מראה ששיער שנושר נדחק בשל צמיחה של שיער חזק ובריא תחתיו. יחד עם זאת, מדובר על צמיחה המאפיינת גיל צעיר ומצב בריא, וככל שחולפות השנים וזקיק השערה נחלש, קצב הצמיחה יורד ואינו עומד בקצב נשירת השיער, מה שיוצר אובדן שיער והתקרחות, הנדרשים לטיפול ולסיוע להשבת הצמיחה הטבעית.

אילו וויטמינים משפיעים על צמיחה/נשירת שיער?

הוויטמינים האחראים על צמיחת השיער הם ויטמינים מקבוצת ויטמין B, בניהם ביוטין וויטמין B12, ויטמין C, אבץ וברזל.

האם חפיפת שיער יומית משפיעה לרעה על נשירת שיער?

לא, החפיפה אינה משפיעה על קצב צמיחת השיער או נשירתו, אולם הרכיבים הקיימים בשמפו ובחומרים המשמשים לחפיפה עשויים להשפיע על מרקם השיער והמראה שלו, ולהביא לובש ולמראה דהוי.

עד כמה תרופות טבעיות ושינויים באורח החיים יעילים בטיפול נשירת שיער?

שימוש בתרופות טבעיות המבוססות על תוספי תזונה יספקו מענה מוגבל ויעילות מועטה, ומומלץ לשלב את הטיפולים הללו עם טיפולים מותאמים, מקיפים יותר ובעלי יעילות מוכחת לטיפול בהתקרחות על פי מאפייניה.

ד"ר זאב צילקר, רופא מומחה ומוביל בענף הרפואה האסתטית, מספק ייעוץ, אבחון ומענה, ומבצע טיפולי השתלת שיער בתאי גזע וטיפולים מתקדמים נוספים, בהתאם לצרכי המטופל, במקצועיות ובאחריות.